ONTOLOGIJA RODA: FEMINISTIČKO RAZUMIJEVANJE FILOZOFIJE

Glavni sadržaj članka

MILENA KARAPETROVIĆ

Apstrakt

Uspostavljanje roda kao analitičke kategorije znatno je uticalo na rasprave o svim važnim problemima unutar humanističkih i društvenih nauka, ali i dalje se ovaj pojam radije zaobilazi nego što je uključen u glavne struje filozofskih rasprava. Iako su feministička filozofija i filozofija roda ušle u okvire kurikuluma na mnogim svjetskim univerzitetima, još uvijek u filozofiji ostaju na marginama i u vlastitim zaštićenim prostorima. Umjesto usmjeravanja interesovanja na otvoreno pitanje o razlozima zanemarivanja feminističkih i rodnih teorija u filozofiji, ovdje će biti razmatran važan zaokret unutar samih tih teorija koji istovremeno predstavlja čvorište u njihovom razvoju. Riječ je o feminističko-filozofskom konceptu Džudit Batler, predstavljenom prije tri decenije, koji i danas daje podsticaje za nova pozicioniranja uprkos nevoljama koje donosi. Istraživanje u ovom radu prvenstveno je uokvireno njenim djelima: Nevolje s rodom (Gender Trouble), Tijela koja nešto znače (Bodies that Matter) i Raščinjavanje roda (Undoing Gender).

Detalji članka

Kako citirati
KARAPETROVIĆ, M. (2020). ONTOLOGIJA RODA: FEMINISTIČKO RAZUMIJEVANJE FILOZOFIJE. Arhe, 16(31), 171–188. https://doi.org/10.19090/arhe.2019.31.171-188
Sekcija
STUDIJE I OGLEDI

Reference

Arent, H., Život duha, Službeni glasnik i Alexandria Press, Beograd 2010.

Bovoar, S. de, Drugi pol, I-II, BIGZ, Beograd 1982.

Batler, Dž. Nevolja s rodom. Feminizam i subverzija identiteta, Karpos, Loznica 2010.

Butler, J., „Može li ‘Druga’ filozofije govoriti? “ u Raščinjavanje roda, Šahinpašić, Sarajevo 2005.

Batler, Dž., „Ranjivost i otpor“, Filozofija i društvo, Vol. 27, No 1, 2016.

Batler, Dž., Tela koja nešto znače: o diskurzivnim granicama ‘pola’, Samizdat B92, Beograd 2001.

Brajdoti, R., Posthumano, Fakultet za medije i komunikacije Univerzitet Singidunum, Beograd 2016.

Fuko, M., „Moći i strategije“ u Moć i znanje. Odabrani spisi i razgovori 1972 – 1977, Mediterran Publishing, Novi Sad 2012.

Goldman, E., „Tragedija ženske emancipacije” u Anarhizam i drugi ogledi, DAF, Zagreb 2001.

Иригаре, Л., Speculum другог: жена, Издавачка књижарница Зорана Стојановића, Нови Сад, Сремски Карловци 2014.

Karapetrović, M. U lavirintima bića. Ontološka rasprava, Filozofski fakultet Univerzitet u Banjoj Luci i Grafid, Banja Luka 2014.

Karapetrović, M., „U sjeni avatara. O (re)konstrukciji ženskog identiteta“, Filozofska istraživanja, Zagreb, god. 32, sv. 1, 2012.

Papić, Ž., Polnost i kultura: telo i znanje u socijalnoj antropologiji, XX vek, Čigoja štampa, 1997.

Polić, M., „Rod u dekonstrukciji i rekonstrukciji spola“ u Filozofija i rod (ur. G. Bosanac, H. Jurić i J. Kodrnja), Hrvatsko filozofsko društvo, Zagreb 2005.

Spivak, G. Č., Kritika postkolonijalnog uma, Beogradski krug, Beograd 2003.

Mikkola, M, "Feminist Perspectives on Sex and Gender", The Stanford Encyclopedia of Philosophy, Winter 2017 Edition, (Edward N. Zalta, ed.), https://plato.stanford.edu/archives/win2017/entries/feminism-gender/. Pristup: 18. 02. 2019.