БУДУЋНОСТ И НЕПРОЗИРНОСТ – ПОВЕСНИ АСПЕКТИ ОЧИТОВАЊА КРИЗЕ КАО КВАЗИИМПЕРАТИВА ЗА САВРЕМЕНОГ ЧОВЕКА

Glavni sadržaj članka

НАТАША С. МИЛОВИЋ

Apstrakt

У овом раду испитујемо и драматизујемо повесне аспекте очитовања кризе код савременог човека. Настојимо да опишемо како се повесни аспекти кризе пројављују у виду искусивања фактичности стварности – како такво искусивање зачиње својеврсно питање о идентитету, доприноси преиначењу статуса стварног, намеће другачију динамику односа стварности и субјекта. Расветљавамо на који начин такво преиначење са собом повлачи другачије поимање улоге онога што је код човека и у стварности непрозирно, како раскрива спрегнутост између телесно-афективног и духовно-рефлексивног дела човековог бића и његову улогу за субјект који мисли, тумачи, дела, спознаје. Овакво испитивање повесних аспеката очитовања кризе код савременог човека има за циљ да укаже на то: како и зашто начини „ношења“ са њим, који се препознају као стратегије неодговарања на такво повесно искуство, доприносе људском самопоробљавању и типовима ресантимана које настојимо да идентификујемо –  односно како је с обзиром на овакво повесно искуство изводиво другачије постављање према себи и стварности – тј. како је у новонасталим повесним околностима изводиво одговарање на њега. Истиче се да је разматрање односа према таквој повесној ситуацији од значаја додатно због тога што њено пренебрегавање све више подупире одрицање човека од оних аспеката његовог бића за које се показује да су од пресудног значаја за људску будућност.

Detalji članka

Kako citirati
МИЛОВИЋ, Н. С. (2024). БУДУЋНОСТ И НЕПРОЗИРНОСТ – ПОВЕСНИ АСПЕКТИ ОЧИТОВАЊА КРИЗЕ КАО КВАЗИИМПЕРАТИВА ЗА САВРЕМЕНОГ ЧОВЕКА. Arhe, 20(40), 277–318. https://doi.org/10.19090/arhe.2023.40.277-318
Sekcija
STUDIJE I OGLEDI

Reference

Адорно, В. Теодор, Хоркхајмер, Макс, Дијалектика просветитељства, Веселин Маслеша, Сарајево, 1974.

Браун, Венди, „Рањени идентитетиˮ, Genero: часопис за феминистичку теорију и студије културе, број 15, Београд 2011. стр. 219-249.

Делез, Жил и Гатари, Феликс, Анти-Едип: капитализам и схизофренија, Издавачка књижарница Зорана Стојановића, Сремски Карловци - Нови Сад, 1990.

Делез, Жил, Спиноза и проблем израза, Федон, Београд, 2014.

Делез, Жил и Гатари, Феликс, Шта је филозофија?, Издавачка књижарница Зорана Стојановића, Сремски Карловци - Нови Сад, 1995.

Копривица, Д. Часлав, Слика света у европској култури, транскрипти предавања на докторском програму Студије културе и медија на Факултету политичких наука, Београд, 2013/2014.

Маркузе, Херберт, Човјек једне димензије, Издавачко предузеће Веселин Маслеша, Сарајево, 1968.

Миловић, С. Наташа, Човек кризе у свету корисника и оних који говоре као оруђа, Укронија, Београд, 2022.

Ниче, Фридрих, С оне стране добра и зла; Генеалогија морала, Дерета, Београд, 2011.

Read, Jason, „The Affective Economy: Producing and Consuming Affects in Deleuze and Guattari”, Deleuze and Passion, приредили: Ceciel Meiborg adn Sjoerd van Tuinen, Punctum Books, 2016. стр. 103-124.

Симић, Игор, Don’t be fake, видео рад.

Симић, Игор, Instant but distant, видео рад.