VLAST U FARABIJEVOJ UTOPIJI (VRLOM GRADU)

Glavni sadržaj članka

AMRA HALILOVIĆ

Apstrakt

Jedan od prvih a ujedno i najznačajnijih predstavnika islamske filozofske misli Abu Nasr Farabi, koji je odigrao izuzetno važnu ulogu u povezivanju starogrčke filozofske baštine s islamskom teološkom tradicijom, posvetio je posebnu pažnju političkoj i socijalnoj filozofiji. Njegova ideja o utopiji, odnosno o „vrlom gradu (al-madina al-fadila)“, izazvala je razne reakcije u kasnijim generacijama filozofa i mislilaca. Avicena, Ibn Tufeil, pa i Šihabudin Suhravardi nastojali su da se kritički osvrnu na Farabijeve izjave i ideje. Pojmovi i sintagme poput političke filozofije, socijalne filozofije, politike, vlasti, grada i društva u njegovim delima razmotreni su racionalnom metodom veoma obuhvatno. Mi ćemo se u ovom radu fokusirati na ideju o konceptu vlasti u njegovom utopijskom razumevanju „vrlog grada“. Tom prilikom, nastojaćemo da se u što većoj meri koristimo njegovim originalnim delima pisanim na arapskom jeziku. Metodološki je važno napomenuti da Farabijevi stavovi o socijalnoj filozofiji nisu važni i značajni samo u filozofskom smislu, već mogu poslužiti i istoričarima misli, budući da je Farabi uvek nastojao da svoja racionalna zapažanja bar delimično poveže i s objektivnim društvenim i političkim stanjem u periodu abasidske dinastije u kojem je on živeo.

Detalji članka

Kako citirati
HALILOVIĆ, A. (2024). VLAST U FARABIJEVOJ UTOPIJI (VRLOM GRADU). Arhe, 20(39), 331–349. https://doi.org/10.19090/arhe.2023.39.331-349
Sekcija
STUDIJE I OGLEDI

Reference

Farabijeva dela

Farabi, Abu Nasr, Arau ahl al-madina al-fadila, priredio za persijsko izdanje Mohamad Farhangi, Tehran, Hekmat, 1991.

Farabi, Abu Nasr, Fusulun muntazia, preveo na persijski jezik Parviz Mošrefi, Tehran, Hekmat, 1971.

Farabi, Abu Nasr, As-Sijasat al-madanija, preveo na persijski jezik Hasan Malekšahi, Tehran, Soruš, 1997.

Farabi, Abu Nasr, Tahsil as-sa’ada, priredio za persijsko izdanje Golam Ahmadi, Tehran, Hekmat, 1993.

Farabi, Abu Nasr, At-Tanbih ala sabil as-sa’ada, priredio Džafar Ali Jasin, Tehran, Hekmat, 1992.

Ostala dela

Bakar, Osman, Tabakebandije olum az manzare hokamaje mosalman (Klasifikacija nauka s gledišta muslimanskih mislilaca), preveo na persijski jezik Dževad Kasemi, prolegomenom opremio Sejed Hosein Nasr, drugo izdanje, Mašhad, Astane kodse Razavi, 2010.

Black, Deborah Louise, „Al-Farabi“, in: Seyyed Hossein Nasr and Oliver Leaman, History of Islamic Philosophy, Qom, Ansariyan Publication, 2001.

Dunlop, Douglas Morton, Arab Civilization up to 1500 A. D., London, Longman, 1971.

Fakhry, Majid, Al-Farabi; Founder of Islamic Neoplatonism: His Life, Works and Influence, Oxford, Oneworld, 2002

Ganuši, Abdul-Madžid, Al-Farabi va al-hazara al-insanija, Bagdad, Vizarat al-alam, 1975.

Hakimi, Danijal, al-Hajat, Tehran, Našre farhangi, 2001.

Halabi, Ali Asgar, Tarihe falasefeje Irani az agaze eslam ta emruz (Istorija iranskih filozofa od početka islama do danas), Tehran, Zovar, 2002.

Hansari, Aga Džemaludin, Šarhi bar Gurar al-hikam, Tehran, Tehranski univerzitet, 1987.

Ibn Halikan, Ahmed ibn Muhamed, Vafajat al-a’jan va anbau abna az-zaman, Kom, Šarif Razij, 1985.

Mir-Ahmadi, Sadek, „Ertebate fazael az nazare Farabi“ (Međusobni odnos vrlina prema Farabijevom mišljenju), u: Marefate ahlaki, 2015.

Mohađernija, Mohsen, Andišeje sijasije Farabi, Kom, Bustane ketab, 2001.

Nasr, Sejed Hosein, Sonate aklani-eslami dar Iran (Racionalno-islamska tradicija u Iranu), preveo na persijski jezik Said Dehkani, Tehran, Kasidesara, 2004.